Infolinia dla inwestorów: 505-102-102
Centrum prasowe

Dbamy o dobrą markę polskiej gospodarki. Polskie strefy mają 15 lat.

Mija właśnie 15 lat od utworzenia w Polsce specjalnych stref ekonomicznych (sse). W tym okresie strefy stały się istotnym narzędziem rozwoju gospodarki naszego kraju, a na ich terenach inwestorzy polscy i zagraniczni ulokowali wiele projektów inwestycyjnych.

 

Z myślą o rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw wiele stref realizuje strategiczne przedsięwzięcia związane z budowaniem nowoczesnej gospodarki. Za sprawą stref powstały parki technologiczne, inkubatory oraz znalazły swoje miejsce - sprzyjające rozwojowi - klastry. Spółki zarządzające strefami biorą aktywny udział w tworzeniu regionalnych strategii innowacji. Tworzą narzędzia regionalnego rozwoju, które skutecznie przyspieszają rozwój innowacyjnych projektów. Budują pomosty pomiędzy nauką i biznesem. Realizują projekty miękkie, które przyspieszają transfer technologii, uczą studentów oraz uczniów szkół średnich jak prowadzić własne firmy, promują przedsiębiorczość i otwarte podejście do innowacji. Prowadzą także projekty badawcze, których celem jest wyznaczenie map drogowych rozwoju gospodarczego regionów.

11 lutego w telewizyjnych kanałach informacyjnych rozpoczęła się emisja spotu reklamowego specjalnych stref ekonomicznych. To pierwsza taka inicjatywa polskich stref – zarządy spółek podjęły decyzję o przygotowaniu wspólnej kampanii promocyjnej, która pokaże i przybliży ofertę specjalnych stref ekonomicznych. W ramach kampanii został wyprodukowany 30-sekundowy spot, podsumowujący osiągnięcia sse. 25 lutego w prasie ukażą się dodatki poświęcone działalności specjalnych stref ekonomicznych, pokazujące ich historię, sukcesy i plany rozwoju. Mijające właśnie 15-lecie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych jest okazją do refleksji i podsumowań oraz rozpoczęcia dyskusji nad ich przyszłością.

Przypomnijmy, że dzięki działalności sse powstało 250 tysięcy nowych miejsc pracy
i ponad milion w ich otoczeniu. Zrealizowano 1500 nowych inwestycji wartych ponad 80 miliardów złotych. Nie ma wątpliwości, że 15 lat istnienia sse przyczyniło się do transformacji polskiej gospodarki i jej rozwoju. Nie ma też wątpliwości, że jeszcze wiele pozostało do zrobienia, a strefy, które okazały się skutecznym narzędziem rozwoju gospodarczego, nadal tę misję chcą realizować.

Nasi inwestorzy

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij