Centrum prasowe

Konferencja 16.09.2015

Konferencja "Dąbrowa Górnicza - kierunek inwestycje. Inwestycje automotive - kierunek Dąbrowa Górnicza".

„Dzisiaj jakość w motoryzacji to już standard. Polska, a szczególnie Śląsk to obecnie serce Europy  w produkcji komponentów dla fabryk motoryzacyjnych - mówił  Piotr Kubiak, Wiceprezes, Dyrektor Zakładów Metalowych „Postęp” na konferencji Dąbrowa Górnicza - kierunek inwestycje. Inwestycje automotive - kierunek Dąbrowa Górnicza, która odbyła się 16 września w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia Miasto Dąbrowa Górnicza oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Wyższa Szkoła Biznesu zaprosiły do dyskusji na temat kierunków rozwoju branży automotive wielu znakomitych gości m.in. Bożenę Oleksy, Wiceprezes Polskiej Izby Motoryzacyjnej, Rafała Orłowskiego, Partnera AtomotiveSuppliers.pl, Łukasza Tyrpę, Dyrektora Handlowego z Grupy PGD, dr Antoniego Świątka, Prezesa Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOMAL, Yasukazu Hijikata, Prezesa NGK Ceramics Polska,  przedstawicieli środowiska naukowego - dr Roberta Karlika, Dyrektora Technicznych Zakładów Naukowych i dr Marcina Lisa, Prorektora ds. rozwoju i spraw studenckich z Wyższej Szkoły Biznesu. Gość specjalny konferencji Krzysztof Hołowczyc, utytułowany kierowca rajdowy porwał gości rozmową na temat pasji sportowej, sposobach przekuwania porażki w sukces i promocji Polski poprzez sporty motorowe.
Konferencję poprzedziło uroczyste otwarcie budowy przez NGK Ceramics Polska, która teren inwestycyjny Tucznawa wybrała na lokalizację nowej fabryki nowoczesnych filtrów cząstek stałych, produkowanych z węglika krzemu, w eksperymentalnej technologii produkcji. Teren pod nową fabrykę zaprezentowano w unikatowy sposób, bo poprzez rajd poprowadzony przez Krzysztofa Hołowczyca. „Nasi odbiorcy, nasi klienci to przemysł motoryzacyjny zlokalizowany głównie na terenie Europy. Chcąc być blisko europejskiego rynku uznaliśmy, że rozpoczniemy inwestycję na południu Polski. O wyborze Dąbrowy Górniczej zdecydowało m.in. korzystne położenie w pobliżu autostrady A4, infrastruktura czyli możliwość dostępu do energii elektrycznej, gazu, dostępność wykwalifikowanej kadry szczególnie inżynierów, a także czynne wsparcie ze strony samorządu” - wymieniał Yasukazu Hijikata, Prezes NGK Ceramics Polska, pierwszy inwestor branży automotive na terenie Tucznawa.
W trakcie paneli dyskusyjnych mówiono również o potrzebie wypracowania specjalnych rozwiązań, które służyłyby rozwojowi małych i średnich krajowych firm. Eksperci ośrodków naukowo-rozwojowych i przedsiębiorcy zastanawiali się czy przemysł motoryzacyjny w wystarczający sposób korzysta z potencjału polskich instytutów badawczych. Z kolei przedstawiciele biznesu, nauki i doradztwa zawodowego próbowali odpowiedzieć na pytanie czy Polska ma dobrze wyszkoloną kadrę w porównaniu z krajami Europy Zachodniej oraz na kogo powinien spaść ciężar kształcenia dla sektora automotive. „Europa Zachodnia ma rozwiązanie. To tak zwana edukacja dualna, a więc taka, gdzie łączy się naukę w szkole z praktyką w zakładach pracy. Przykładowo w Niemczech edukacja dualna polega na tym, że uczeń chodzi do szkoły, ale podpisuje umowę pracy z pracodawcą. W Polsce na razie tylko się o tym mówi, natomiast nie mamy możliwości prawnych żeby to zrobić. Symbioza  szkolnictwa zawodowego i przemysłu jest niezmiernie ważna. Dobre chęci nie wystarczą, potrzeba praktycznych działań ze strony i szkoły i pracodawców - podkreślał dr Robert Karlik, Dyrektor Technicznych Zakładów Naukowych.

Konferencja w Dąbrowie Górniczej dostarczyła gościom wielu informacji na temat uwarunkowań gospodarczych miasta oraz szans i wyzwań jakie stoją przed potencjalnymi inwestorami, chcącymi zbudować tutaj nowoczesne zakłady produkcyjne sektora automotive.   Duża frekwencja potwierdziła, że wydarzenie już na stałe wpisało się w kalendarz poddostawców i dostawców części samochodowych.
Wierzymy, że przyszłoroczna- trzecia już edycja- będzie wiązała się z otwarciem kolejnych inwestycji.

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij