Infolinia dla inwestorów: 505-102-102
Centrum prasowe

Konferencja w Dąbrowie Górniczej

11 kwietnia w Dąbrowie Górniczej w restauracji Pogoria Residence odbyła się konferencja „Inwestycje i innowacyjność szansą na rozwój regionów. Wyzwania i prognozy dla Zagłębia Dąbrowskiego”. Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, a partnerami merytorycznymi zostali: Metropolia Silesia, Miasto Sosnowiec, Miasto Zawiercie, Ernst & Young i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

 

Zagłębie Dąbrowskie to potężnie rozwijająca się część śląskiej aglomeracji, w której sukcesywnie pojawiają się nowe przedsięwzięcia inwestycyjne, przekładające się na rozwój całego regionu, a takie miasta, jak Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec czy Zawiercie mają inwestorom jeszcze sporo do zaoferowania. – podkreślał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej inaugurując konferencję.

Nasza Strefa ma ścisłe relacje z poszczególnymi gminami Zagłębia. Potencjał rozwojowy i związane z nim tereny inwestycyjne, to domena Dąbrowy Górniczej, która wyróżnia się w regionie w tym względzie. Mamy silną motywację do nawiązania jeszcze szerszej współpracy z pozostałymi miastami – mówił Piotr Wojaczek, prezes KSSE.

Kryzys finansowy, zawirowania związane z ratingiem oraz kryzys w Unii Europejskiej, rzutują na obecną sytuację gospodarczą Polski. To jest dobry czas na opanowanie strachu i na inwestycje, niekoniecznie te niskonakładowe. W oczekiwaniu na twarde dane, które będą jaskółkami dobrego kilkuletniego okresu dla polskiej gospodarki, naprzeciw muszą wychodzić liczne ułatwienia administracyjne, które te tendencje uskutecznią. Nieodzowna jest dalsza współpraca biznesu z samorządami – stwierdził Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków finansowych.

Dąbrowa Górnicza jest na tę współpracę od dawna przygotowana, co potwierdziła Ewa Fudali-Bondel, kierownik Biura Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów tamtejszego Urzędu Miejskiego, prezentując potencjał i ofertę inwestycyjną miasta. – Posiadamy różnorodną ofertę inwestycyjną. Począwszy od terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, sportowo-rekreacyjną, usługowo-handlową, po tereny produkcyjne i przemysłowe. Nie pozostawiamy inwestorów samym sobie. Nasze Biuro Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów jest odpowiedzialne za kompleksowy kontakt z inwestorem, także na etapie poinwestycyjnym.

Przygotowanie terenów inwestycyjnych to priorytet, ale na tym nie koniec. Ważne jest też przygotowanie odpowiednich warunków do pracy na tych terenach. Pewne problemy i trudności stwarzają brak pewności w działaniach centralnych – w sferze legislacyjnej i administracyjnej, nieoczekiwane zmiany zaplanowanych kierunków działania i brak dialogu – wymieniał prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski.  – Musimy pamiętać, że dla dużego inwestora, nasz region jest tylko przyczółkiem do dalszej ekspansji na kolejne rynki europejskie i światowe. Kreujemy wizerunek całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczała Anna Raplewicz, dyrektor ds. Edukacji i Doradztwa i Funduszy Europejskich z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Analizy działania i znaczenia gospodarczego SSE w kontekście kraju i poszczególnych regionów i konkurencyjności wobec Stref krajów sąsiednich podjęli się Adam Allen, z Działu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych w Ernst & Young oraz Piotr Wojaczek, prezes KSSE. – Wydanych 26 zezwoleń (17 reinwestycji i 9 nowych) w KSSE oznacza inwestycje rzędu 1,5 mld złotych, za które początkowo powstanie ok. 1 tys., a docelowo ok. 2 tys. miejsc pracy. – mówił P. Wojaczek. – KSSE jest bezdyskusyjnie największą w Polsce. Ale trzeba uważać, bowiem spada atrakcyjność inwestycyjna Europy w stosunku do USA i Chin, gdzie przeznacza się znacznie większe nakłady inwestycyjne, np. na pomoc publiczną dla sektora prywatnego. Im więcej wydaje się na ten cel, tym więcej się zyskuje -  dodał A. Allen.

Dąbrowska konferencja wykazała, że obok potężnego przemysłu wydobywczego i motoryzacyjnego Górnego Śląska, istnieją i doskonale się rozwijają atrakcyjne tereny inwestycyjne w sąsiednim Zagłębiu Dąbrowskim. To region, którego władze samorządowe są przygotowane na dalsze, dynamiczne inwestycje. Wysyłają wyraźny komunikat do biznesu, deklarując pełne wsparcie dla podejmowanych kolejnych działań gospodarczych w tej części województwa śląskiego.

Nasi inwestorzy

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij