Centrum prasowe

Polska Strefa Inwestycji w świetle aktualnych przepisów - zmiany, szanse i ryzyka

Webinar_PSI2024_Sosnowiec-1

 

 

 

Polska Strefa Inwestycji w świetle aktualnych przepisów – zmiany, szanse i ryzyka  

 

Data i godzina:

17 stycznia 2024r. (środa)

10:00 - 11:30

 

Już rok minął od wejścia w życie nowych przepisów o pomocy publicznej w Polskiej Strefie Inwestycji, które wprowadziły zmiany takie jak choćby odroczenie momentu rozpoczęcia stosowania zwolnienia strefowego, obowiązek wykazania rynkowego charakteru ponoszonych kosztów kwalifikowanych i modyfikacja zasad ich rozpoznawania, istotna przebudowa (w tym częściowe zaostrzenie) jakościowych kryteriów oceny inwestycji, rozszerzenie zobowiązań pracowniczych czy też nowe reguły dotyczące infrastruktury energetycznej powstającej w ramach nowej inwestycji. Rok 2024r. również przynosi zmiany- wydłużony został okres, na jaki wydawana jest decyzja o wsparciu.

 

Podczas spotkania online eksperci kancelarii Dentons z zespołu Prawa Podatkowego – dr Michał Bernat, Managing Counsel, oraz Aleksandra Siemieniec-Dulska, Associate, skupią się na dokonaniu przeglądu, z punktu widzenia istniejących i potencjalnych inwestorów, w jaki sposób nowe przepisy były stosowane w 2023 roku w praktyce oraz z jakimi ryzykami i szansami się wiążą.

 

Ponadto, w trakcie spotkania eksperci wspomną także o:

 

  • najważniejszych trendach w praktyce fiskalnej oraz w orzecznictwie sądowym związanych ze zwolnieniem strefowym;
  • niezwykle istotnych zmianach w zakresie stosowania zwolnienia strefowego oraz innych form wsparcia związanych z wejściem w życie od 2024 roku przepisów o podatkach minimalnych, zarówno pobieranych na poziomie krajowym, jak i nakładanych w innych państwach zgodnie z regułami GloBE (Global Anti-Base Erosion Model Rules – Pillar Two);
  • wskazówkach w jaki sposób przedsiębiorcy strefowi mogą przygotować się do tych kluczowych zmian;
  • innych formach wsparcia, z jakich mogą korzystać inwestorzy, w tym zarówno w formie dotacji udzielanych od niedawna na nowych zasadach, jak i w formie innych zachęt podatkowych.

 

Kto powinien zainteresować się wydarzeniem?

 

Wydarzenie jest adresowane do członków zarządu, służb finansowych i podatkowych, zespołów odpowiadających za inwestycje i działalność R&D oraz działów prawnych przedsiębiorstw działających lub planujących działalność na terenie strefy.

 

 

Webinarium poprowadzą:

Bernat_Michal


dr Michał Bernat, managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons, jest członkiem zespołów Doradztwa Podatkowego oraz Prawa Konkurencji. Specjalizuje się w planowaniu i optymalizacji podatkowej bezpośrednich inwestycji i transakcji M&A, zachętach inwestycyjnych oraz projektach z zakresu rozwoju infrastruktury i restrukturyzacji. Posiada ponad 14-letnie doświadczenie w doradztwie transakcyjnym, kształtowaniu inwestycji oraz projektach typu greenfield i brownfield. Doradzał wiodącym krajowym i zagranicznym przedsiębiorstwom z sektora instytucji finansowych, energetycznego oraz nieruchomości. Międzynarodowe doświadczenie w kwestiach podatkowych i pomocy publicznej zdobywał między innymi w brukselskim biurze polskiej kancelarii prawniczej, w Komisji Europejskiej oraz Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej

 

 Siemieniec-Dulska_Aleksandra-1

Aleksandra Siemieniec-Dulska, associate w warszawskim biurze Dentons, jest członkiem Zespołu Prawa Podatkowego oraz Zespołu Prawa Konkurencji. Specjalizuje się w polskim i unijnym prawie pomocy publicznej, w szczególności w kwestiach związanych ze specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz Polską Strefą Inwestycji, zachętami inwestycyjnymi, ulgami podatkowymi (ulga B+R, IP Box) oraz funduszami unijnymi. Razem z zespołem realizuje projekty związane z wdrażaniem w spółkach mechanizmów finansowania inwestycji i ulg na działalność badawczo-rozwojową dla podmiotów z sektorów produkcyjnego, przetwarzania żywności, energetycznego, nowych technologii i innych. Posiada doświadczenie związane z zamówieniami publicznymi oraz z partnerstwem publiczno-prywatnym w świetle przepisów o pomocy publicznej. 

Zainteresowane osoby prosimy o rejestrację za pomocą poniższego linku.

 

 

rejestracja 24_05_2021

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij