Dla Inwestora
Dla Inwestora

Silesia Smart Systems - Hub Innowacji Cyfrowych

SILESIA SMART SYSTEMS to platforma współpracy instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych i uczelni, skupiającą się na wsparciu przedsiębiorstw przemysłowych w procesach transformacji cyfrowej.

SILESIA SMART SYSTEMS wspiera przedsiębiorstwa przemysłowe, które chcą przeprowadzić transformację cyfrową z wykorzystaniem technologii Przemysłu 4.0 lub rozważające zmianę modelu biznesu i wdrożenie inteligentnych produktów z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

 

Nasze główne obszary specjalizacji:

  1. Automatyka i robotyka (z uwzględnieniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego),
  2. Cyberbezpieczeństwo,
  3. Technologie przyrostowe i nowe materiały dla druku 3D.

Część działań - przygotowujących do podjęcia inicjatywy Silesia Smart Systems - Katowicka SSE przeprowadziła w ramach Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. Po dwóch latach działań pilotażowych i pracy z przedsiębiorcami oraz szeroko pojętym ekosystemem Przemysłu 4.0 na Śląsku, jak również na poziomie krajowym i europejskim, doszliśmy do następujących wniosków:

  • Poziom cyfryzacji w Polsce pozostaje nierównomierny. Wykorzystanie technologii cyfrowych, jak i ich świadomość, są bardzo zróżnicowane w zależności od wielkości firmy, sektora i lokalizacji.
  • Zbyt wolne upowszechnianie się technologii cyfrowych zagraża zdolności do konkurowania w gospodarce globalnej, wzrostowi gospodarczemu i tworzeniu nowych miejsc pracy oraz jest źródłem nierówności.
  • Pojawiają się nowe możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych, których odpowiednie wykorzystanie pozwala na wpisanie się w realizację założeń polityki regionalnej, jak i strategii europejskich.

Aby skutecznie realizować powyższe założenia podjęliśmy decyzję o przemodelowaniu i rozszerzeniu inicjatywy. Nawiązaliśmy współpracę z ośmioma partnerami:

Liderem konsorcjum jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Wszyscy członkowie konsorcjum realizowali lub realizują projekty europejskie, w tym projekty dotyczące doskonalenia usług wsparcia w obszarze transformacji cyfrowej.

Od 01.10.2023 r., w ramach działalności Silesia Smart Systems, realizujemy projekt EDIH-SILESIA, finansowany w ramach umów:

Program FENG: Budowanie i wykorzystanie potencjału sieci EDIH SILESIA SMART SYSTEMS w celu wzmacniania procesów transformacji cyfrowej w województwie śląskim i opolskim w Polsce” - nr umowy FENG.02.22-IP.02-0003/23-00

Program DIGITAL: „EDIH SILESIA SMART SYSTEMS capacity building and deployment in the EDIH network to enhance digital transformation in the Silesia and Opolskie Voivodships in Poland” - Grant Agreement nr DIGITAL: 101083499 — EDIH-SILESIA

Bezpośrednie informacje o projekcie można znaleźć tutaj: Projekt EDIH-SILESIA

Lista usług, świadczonych w ramach Projektu EDIH-SILESIA dostępna jest tutaj: Usługi EDIH-SILESIA

 

logotypy UE2

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij