Dla Inwestora
Dla Inwestora

Współpraca MŚP z organizacjami międzynarodowymi

18 maja 2022 roku w Centrum Konferencyjnym KSSE StrefArt w Tychach odbyło się szkolenie  współorganizowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii nt. Możliwości nawiązywania współpracy i dostarczania towarów i usług dla organizacji międzynarodowych systemu ONZ, Grupy Banku Światowego, NATO oraz dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce. Szkolenie skierowane było do przedsiębiorstw z sektora MŚP z terenu województwa śląskiego.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii reprezentowali Ewa Swędrowska - Radca ministra w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej oraz Naczelnik Wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych Artur Dąbkowski.

Szkolenie otwarte zostało przez Wiceprezes, Członka Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Ewę Stachura – Pordzik oraz Wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Sylwię Rudek-Matuszczak, która w dalszej części szkolenia przedstawiła ofertę wsparcia finansowego Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o dla sektora MŚP.

Artur Dąbkowski - Naczelnik Wydziału Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych wprowadził uczestników szkolenia w zagadnienia związane ze współpracą z organizacjami międzynarodowymi, zachęcając ich do zapoznania się z informacjami przygotowanymi na stronie internetowej Ministerstwa, a także pokazując szereg korzyści dla rozwoju biznesu w związku z podjęciem współpracy z organizacjami takimi jak ONZ, NATO czy US ARMY.

Analizę branż polskiej gospodarki i rynków perspektywicznych z punktu widzenia możliwości realizacji zamówień organizacji międzynarodowych, jak również projektów ze wsparciem międzynarodowych instytucji finansowych przedstawili Dariusz Chołost i Oktawia Dziedzic z firmy Korporacja Badawcza Pretendent Sp. z o.o. Prelegenci poza przekazaniem szeregu informacji związanych z przedmiotem swoich badań, dzielili się z uczestnikami szeregiem własnych doświadczeń z nawiązywania współpracy z organizacjami międzynarodowymi, zachęcając przedsiębiorców do odwagi i wiary we własne siły i kompetencje. Bardzo cenne były praktyczne wskazówki, jak przygotować się do efektywnego uczestnictwa w przetargach międzynarodowych oraz rozpisanie tego procesu na poszczególne etapy.

Eksperci z firmy Atlantic Contract bardzo szczegółowo omówili możliwości współpracy polskich przedsiębiorców z US ARMY stacjonującą w Polsce. Adam Nowicki (Wiceprezes Zarządu Atlantic Contract Sp. z o.o.) krok po kroku przedstawił jak zarejestrować swoją firmę w Systemie SAM, która służy US ARMY do wyłaniania dostawców i wykonawców na potrzeby armii stacjonującej w Polsce. Praktycznych wskazówek i podpowiedzi w tym zakresie udzielali uczestnikom szkolenia oficerowie US ARMY  zajmujący się na co dzień przetargami, którzy również udzielali odpowiedzi na pojawiające się pytania.

Osobną częścią prezentacji Atlantic Contract było wystąpienie mec. Grzegorza Łopaty, który przedstawił aspekty prawne współpracy z US ARMY.

Warto podkreślić, że uczestniczy szkolenia zainteresowani zarejestrowaniem swojej firmy w Systemie SAM mogą skorzystać z darmowego wsparcia firmy Atlantic Contract.

Ostatnim punktem szkolenia było przekazanie  informacji przez Tomasza Nogę o różnych formach współpracy i wsparcia dla MŚP oferowanych przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz wystąpienie Moniki Niemczyk z Bielskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii planują drugą edycję szkolenia nt. Możliwości nawiązywania współpracy i dostarczania towarów i usług dla organizacji międzynarodowych systemu ONZ, Grupy Banku Światowego, NATO oraz dla US ARMY stacjonującej w Polsce na przełomie  września i października br.

Zainteresowanych uczestnictwem przedsiębiorców zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie internetowej KSSE
lub bezpośredni kontakt bafiniec@ksse.com.pl

 

 agenda _sd v2 IMG_2832
IMG_2834 IMG_2836
IMG_2838 IMG_2840
 IMG_20220518_112552  IMG_20220518_144527
IMG_2849  IMG_2853

 

 

 

 

Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Akceptuję politykę prywatności portalu. zamknij